Ctihodná Visuddhi

Ctihodná je plne ordinovaná buddhistická mníška (bhikkhuni), theravādovej tradície a učiteľka Dhammy. Pre Ctihodnú Visuddhi je charakteristická dobrosrdečnosť, veľkorysosť a nezáujem o osobný prospech. Pokiaľ budete mať to šťastie a strávite s ňou viac času, zamilujete si ju pre jej energiu, radosť zo života a neotrasiteľný optimizmus, vďaka ktorému, za krátku dobu čo pôsobí opäť v Českej republike, toho dokázala toľko vytvoriť.

Prvý učiteľ, ktorý Ctihodnú veľmi inšpiroval a priviedol ju na cestu Buddhovho učenia, bol Ctihodný Rewatadhamma Sayado, významný theravādový buddhistický mních a znamenitý znalec Abhidhammy z Myanmaru. V roku 2003, potom, čo Ctihodná Visuddhi mnoho rokov nasledovala Dhammu ako praktikujúci laik v buddhistickom kláštore Dhammapala vo Švajčiarsku, odišla na Srí Lanku, kde ju ordinovali za sāmanerī. Žila jednoduchým životom spolu s ostatnými mníškami v ústraní v Srí Gothamī ārāmaya v Olabudowe, malej chudobnej dedinke. So svojou učiteľkou bhikkhunī Matale Vijithou a ďalšími mníškami sa sústredila na výuku Dhammy, sociálnej práce a starostlivosti o chudobných a trpiacich. Bhikkhunī Visuddhi sa vždy zameriavala hlavne na deti žijúce v extrémnej chudobe: vyučovala nedeľnú školu Dhammy v Olabudowe a Srī Sambodhi Vihāraya v Kolombe a založila projekt „Deti slnka“. Jeho cieľom je umožniť deťom z chudobných rodín, aby sa vzdelávali a mali aspoň základné podmienky k životu.

V roku 2006, desať mesiacov, Ctihodná študovala a trénovala v kláštore Fo Guang Shan blízko mesta Kaohsiung na Taiwane a ordinovala ako Dharmaguptaka bhiksun v kláštore Tzu Yun v Nanzii na Taiwane. Vo februári 2007 sa vrátila do Srī Gothamī ārāmy na Srí Lanke a tam pokračovala v živote vo svojej bhikkhunī komunite. Ctihodná Visuddhi taktiež praktikovala, po viac ako desať rokov, ako študentka a neskôr asistujúca učiteľka ctihodného Bhanteho Pemasiriho, ktorý je jedným z najváženejších a najskúsenejších tradičných meditačných učiteľov na Srí Lanke.

V roku 2008 Ctihodná Visuddhi začala pravidelne navštevovať kláštory v Európe ako Anenja Vihāra v Nemecku alebo Dhammapala vo Švajčiarsku. V roku 2012 so svojimi podporovateľmi založila svoj mníšsky príbytok (bhikkhunī ārāma) nazvaný Karunā Sevena (príbytok súcitu), ktorý sa nachádza v Prostějove. V roku 2015 Ctihodná absolvovala Dalhīkamma Vinaya obrad a prijatie do Theravāda bhikkhu a bhikkhunī Sanghy na Srí Lanke. V roku 2016 Ctihodná Visuddhi ukončila svoje desiate vassa a stala sa tak bhikkhunī therī (staršou mníškou).

V roku 2016 prebehla v ārāme Karunā Sevena vďaka štedrým darom veľká rekonštrukcia, počas ktorej bola vybudovaná nová meditačná hala. Mníšsky príbytok sa tak otvoril praktikujúcim so záujmom o meditáciu. Vďaka novým priestorom sa tu naskytla možnosť pobudnúť v ústraní pod vedením ctihodnej Bhikkhunī Visuddhi. Ctihodná sa sama v rámci štúdia a tréningu sústredí hlavne na kultivovanie etiky a dobrých vlastností, na meditačnú prax satipatthāna a mettā a zároveň sa zameriava na štúdium ranných buddhistických textov.

Ctihodná Visuddhi
MNÍŠKA / ČESKO
Mních / laik : mníška
Oslovenie : sestra Visuddhi / bhikkhuní Visuddhi
Tradícia : théraváda
Pôvod : Česká republika
Komunikačný jazyk : čeština, angličtina
Typy kurzov : satipatthana-vipassanā, mettá
Režim : mierny